Pravidla

Pravidla a pojmy

Hrají dva týmy, každý o 15 hráčích. Hraje se 2 x 40 minut (polohrubého času) na hřišti o velikosti fotbalového, na každém konci je brankové pásmo pro položení míče a branka ve tvaru písmene H (háčko). Cílem hry je dostat míč do protihráčova brankoviště, kde je nutné míč pro získání bodů položit na zem, tzv. pětka/položení. Je také možné míč kopnout skrze tyče háčka (do horní poloviny) a to buď přímo za hry (drop) nebo po úspěšném položení pětky, nebo z trestného kopu. Míč se přenáší v rukou a smí se nahrávat pouze dozadu/dostrany nikoliv však dopředu, jinak dochází k předhozu a tudíž porušení pravidel. Míč se smí také kopat, ovšem hráč stojící před spoluhráčem který kope nesmí hrát, protože je v ofsajdu (dochází tedy k tzv. dobíhání kopů hráči stojícími za kopajícím spoluhráčem.

V případě, že míč je držen protivníkem, hráč smí protihráče atakovat složením protihráče na zem a tím zastavit jeho posun k brankovišti. Hráč smí protihráče zasáhnout pouze do výšky ramen jinak je to nebezpečná hra (faul). Není povoleno protihráče kopat nebo podkopávat a ani ho zvednout a pustit na zem hlavou dolů.

Příručka pro začátečníky

Zápas ovládá rozhodčí, a k disposici má dva asistenty na postranních čarách a při mezinárodních a jiných důležitých utkáních bývá k disposici i videorozhodčí, kterého může rozhodčí poprosit o přezkoumání situace na hřišti týkající se položení pětky.

V ragby se udělují červené karty za velmi hrubé prohřešky především proti bezpečnosti hry a za násilí/hrubost a znamenají vyloučení hráče po zbytek zápasu; tým tak hraje v oslabení. Žlutá karta se uděluje za hrubé prohřešky proti pravidlům, a za „profesionální“ a opakované fauly. Hráč jde na 10 minut čistého času na trestnou lavici a tým tak hraje v oslabení. Místo druhé žluté karty se stejnému hráči uděluje červená.


Bodování

Pětka (Položení) – 5 bodů:
Pokud hráč položí míč do soupeřova brankoviště, je dosaženo pětky.

Trestná pětka – 5 bodů:
Pokud by hráč pravděpodobně dosáhl pětky, kdyby se mužstvo soupeře nedopustilo hry proti pravidlům, je přiznána trestná pětka.

Branka po pětce – 2 body:
Pokud hráč položí pětku, má jeho mužstvo právo pokusit se bodovat kopem na branku. To platí také po přiznání trestné pětky.

Branka z trestného kopu – 3 body:
Hráč dosáhne branky kopem na branku z trestného kopu.

Branka kopem z odrazu (dropgoal) – 3 body:
Hráč dosáhne branky kopem z odrazu ze hry. (Branka – Hráč dosáhne branky kopnutím míče z hrací plochy přes břevno soupeřovy branky a mezi brankové tyče kopem ze země nebo z odrazu.)

Posty hráčů podle čísel:

ČísloPozice
1, 3pilíři
2mlynář
4, 5druhá řada
6, 7rváčci
8vazač
9mlýnová spojka
10útoková spojka
11, 14křídla
12, 13tříčtvrtky
15zadák

Některé další pojmy

Mlýn – seskupení hráčů obou mužstev (tzv. roje, hráči s čísly 1 až 8). Slouží ke znovuzahájení hry pro menším přestupku. Míč vhazuje mužstvo, které se neprovinilo.

Aut, autové vhazování – vhazování z autu zahajuje hru poté, co jedno mužstvo dostalo míč za pomezní čáru. Aut je v ragby taktickým prvkem, slouží k zisku území.

Trestný nebo volný kop – tyto kopy jsou přiznány mužstvu, které se neprovinilo hrou proti pravidlům. Trestný kop je nařizován za závažnější prohřešky a smí se kopat na branku.

Složení, skládka – dovolený způsob zastavení soupeře nesoucího míč.

Partneři klubu


https://www.ravos-sro.cz/